Sosyal Hesap Kurulumu

Sosyal medya mecraları, her biri birbirinden farklı dinamikleri, farklı üye kitleleri ve farklı zevk ve tercihleri olan üye kitleleri bulunan, içeriklerinin kullanıcıları tarafından üretildiği sosyal paylaşım platformlarıdır.

Bu açıklamanın da anlattığı gibi sosyal medya mecraları internet üzerinden kitlelere ulaşmanın en verimli yoludur. Hemen tüm sosyal medya mecrası bu avantajlı durumu fark etmiş ve kendi sistemlerine entegre çalışan reklam motorları oluşturmuştur. 

Hangi sosyal medya kanalına reklam vermek gerektiği her sektör için birbirinden farklı soruları ve cevapları barındırdığından en iyi sosyal medya kanalı şudur demek yanlış olacaktır.
Müşterileriniz en çok hangi kanalı kullanmaktadır?
Reklam vermek istediğiniz kanalın sizin sektörünüze yönelik reklam maliyetleri nelerdir?
Reklam verme karşılığında kazanacağınız faydalar hangi mecrada maliyetlerinizle örtüşecektir?

Öyleyse sosyal medya mecralarından kısaca bir söz etmek ve özelliklerine değinmek yerinde olacaktır.

Facebook

Dünya çapında 2 milyarı geçen üye sayısıyla Facebook en çok kullanıcıya sahip sosyal medya kanalıdır. Her yaş grubu ve ekonomik kesimden kullanıcısı bulunur. Reklam stratejisi kolaylıkla istenen hedef kitleye odaklanmamıza izin vermektedir.

Instagram

Fotoğrafların ön planda olduğu Instagram son derece popülerdir. Doğrudan satış imkanı da sağlayan ve bir iş modeli statüsünde değerlendirilebilecek platformda kayıtlı yaklaşık 800 milyon üye bulunmaktadır. Reklam alt yapısı Facebook ile entegre şekilde çalışır ve bu sayedestratejik kampanyalar yapmaya müsaade eder.

Twitter

Daha çok gündemi ve ilgi duydukları isimlerin sözlerini takip etmek amacıyla kayıtlı bulunan yaklaşık 350 milyon kullanıcıya sahiptir. Twitter kullanıcılarının ilgi duydukları sektör reklamlarına ve ilgilendikleri proje, - kampanya, ve yeniliklere iyi reaksiyon vermektedirler. Bu bakımdan Twitter, uzun soluklu tanıtım açısından var olunması gereken bir kanaldır.

Pinterest

Pinterest hobi kanalı olarak ortaya çıkmış ve daha çok "Kendin Yap" projelerin paylaşımı ile adını duyurmuş bir sosyal kanaldır. Kullanıcılarının %60'ını kadın kullanıcılar oluşturmakta. Bu özel veri bazı sektörler için Pinterest'i vazgeçilmez yapıyor. 175 milyon üye sayısı ile Pinterest hobi malzemeleri ve ilgili alanlarda oldukça faydalı sonuçlara ulaşılabilecek bir sosyal medya mecrası.

Google Plus

Google Plus nispeten daha yeni olan reklam verme imkanı ile artık daha kullanışlı durumda. Ancak reklam verebilmeniz belli bir takipçi sayısını geçmeniz gerekliliği bulunuyor. Post Ads adlı bu özellik Google arama motoru reklamları alt yapısı olan AdWords üzerinde çalışmakta.

Liked In

500 milyon üyesi ile LinkedIn daha çok kurumsal ilişkiler ve profesyoneller arası ilişkiler ağı ile ön plana çıkıyor. Reklam kampanyalarını hedef kitleye iletme noktasında oldukça başarılı ve etkili olan platform ayrıca ilişkide olduğunuz profesyonellerden doğrudan gelecek teklifler bakımından reklamsız da olsa bulunmanızda fayda olan bir sosyal medya mecrası.

YouTube

1,5 milyar üyesi ile YouTube kuşkusuz video içeriklerde rakipsiz bir sosyal medya kanalı. Videolu reklamlar ve ürün/hizmet tanıtım videoları için son derece kullanışlı bu sosyal medya mecrası aynı zamanda metin reklamları verme imkanı da sağladığından reklam verenleri sadece video içerikleri ile sınırlı bırakmamaktadır.

Foursquare

Lokasyon bazlı sosyal medya kanallarının başında hiç kuşkusuz Foursquare gelmektedir. Özellikle zincir mağazalar, eğlence mekanları ve restoranlar için bu platform mutlaka bulunulması gereken bir kanaldır. Haritada yerinizi işaretlemeniz, kampanya ve etkinliklerinizi burada duyurmanız ve mekanınızın özelliklerini, sunduğunuz hizmetleri kaydetmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Scroll to top